Archiwum aktualności

09 lip
2013

Upały zobowiązują

Lato i związane z nim upały to dla większości okres wypoczynku, ale dla niektórych czas wzmożonej, wytężonej pracy wykonywanej niekiedy w ciężkich warunkach, przy wysokiej temperaturze. W związku z tym pracodawcy w czasie upałów zobowiązani są do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy oraz do podejmowania działań, o charakterze organizacyjnym i technicznym, które zniwelują negatywne skutki wysokich temperatur.

Czytaj więcej »

26 cze
2013

Dzień wolności podatkowej

Centrum im. Adama Smitha po raz dwudziesty wyznaczyło dzień wolności podatkowej. W tym roku przypadł on na 22 czerwca. Jest to symboliczny dzień, w którym każdy z nas zaczyna zarabiać na siebie i swoją rodzinę.

Czytaj więcej »

18 cze
2013

Roczny urlop macierzyński

W dniu 17.06.2013 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy dająca możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Czytaj więcej »

25 lut
2013

Zmiany w zasadach fakturowania w 2013 r.

1 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja przepisów w zakresie wystawiania faktur VAT i rozliczania podatku VAT. Większość wprowadzanych zmian w zasadach fakturowania ma charakter fakultatywny, zatem nie powodują one konieczności wprowadzenia modyfikacji w przyjętych przez podatnika sposobach fakturowania. Zmian o charakterze obligatoryjnym jest niewiele i nie powinny one powodować trudności w ich wdrożeniu. Poniżej przedstawiamy główne obszary objęte zmianami.

Czytaj więcej »

05 paź
2012

Za święto w dniu wolnym należy pracownikowi oddać dodatkowy dzień wolny.

Zmiany w przepisach kadrowych wprowadza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października bieżącego roku. Trybunał Konstytucyjny uznał, że pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w dzień wolny od pracy. Wyrok Trybunału stwierdził, że przepis Kodeksu Pracy (art. 130 § 2.1), który znosił obowiązek odbioru dnia wolnego za święto przypadające w weekend, jest niezgodny z konstytucją.

Czytaj więcej »