Płatności w Bitcoinach

Dodano: 22 list 2013

Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że w uzupełnieniu do tradycyjnych metod płatniczych, biuro rachunkowe Finesti jako pierwsze w Polsce (według naszej wiedzy) rozpoczęło przyjmowanie płatności za usługi w Bitcoinach.

Śledząc od pewnego czasu rozwój tej cyfrowej waluty uważamy, że ma ona szansę stania się przełomem technologicznym prowadzącym do znacznych innowacji w wielu dziedzinach bezpośrednio związanych z globalną ekonomią: bankowości, systemach finansowych, księgowości, e-commerce i wielu innych.

Czym jest Bitcoin?


Bitcoin to cyfrowa waluta oparta na zdecentralizowanej sieci użytkowników, nie posiadająca centralnego emitenta. Pozwala ona na prawie natychmiastowe wykonywanie płatności do dowolnego kraju na świecie. Taka operacja odbywa się bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji, bez pośrednictwa banku lub innej osoby trzeciej. Dzięki temu jej koszt jest znikomy i aktualnie waha się od zera do, w przeliczeniu na złotówki, 20 groszy.

Z punktu widzenia użytkownika, Bitcoin jest po prostu aplikacją na telefon komórkowy lub komputer pozwalającą wykonywać operacje na osobistym "portfelu" bitcoinowym, podobnie np. do aplikacji bankowości elektronicznej.

Jak wejść w posiadanie Bitcoinów?


Istnieją dwa sposoby pozyskania Bitcoinów. Pierwszy z nich to po prostu ich kupno za złotówki lub inną walutę w wybranym internetowym kantorze. Drugim sposobem jest ich wyprodukowanie za pomocą specjalnego, darmowego programu. Użytkownicy Bitcoina nazywają to "wydobywaniem", analogicznie do wydobywania złota.

"Wydobywanie" Bitcoinów służy wniesieniu mocy obliczeniowej komputera do sieci Bitcoin. Moc ta wykorzystywana jest do weryfikacji poprawności transakcji w sieci. Protokół Bitcoin został zaprojektowany tak, że każda transakcja jest nieodwracalna, bezpieczna i gwarantuje, że dana "bitmoneta" nie została wydana dwa razy.

« Wróć do listy aktualności